Vivo Y77e t1 | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| NFC | ❎ |
Body |
|
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.3 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water Resistance | |
Display |
|
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Technology | IPS LCD |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Features | - |
| Protection | - |
Back Camera |
|
| Resolution | Dual 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) |
Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | - |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, Origin OS Ocean |
| Chipset | MediaTek MT6833P Dimensity 810 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 18W |
Storage |
|
| RAM/ROM | 256GB 8GB RAM |
| UFS | 2.2 |
| SD Card Slot | uses shared SIM slot |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others |
|
| Release Exp. | 2022, August |
| Colours | Black, Blue gradient, Pink |
| Notification Light | - |
.png)
Post a Comment