Samsung Galaxy F13 | |
Price Official | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G |
| WLAN | ✅dual-band, Wi-Fi hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | ✅ v5.0, A2DP, LE |
| USB | Type-C |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| NFC | ✅ |
Body |
|
| Dimensions | 165.4 x 76.9 x 9.3 millimeters |
| Weight | 207 grams |
| Build | Gorilla Glass 5 front, plastic body |
| Water Resistance | ❎ |
Display |
|
| Size | 6.6 inches |
| Technology | PLS LCD Touchscreen |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2408 pixels (400 ppi) |
| Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 50+5+2 Megapixel |
Video Recording | Full HD (1080p) |
| Features | PDAF, f/1.8, ultrawide, depth, LED flash, HDR & more |
Front Camera |
|
| Resolution | 8 Megapixel |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Features | F/2.2 aperture, HDR & more |
Performance |
|
| Operating System | Android 12 (One UI Core 4.1) |
| Chipset | Exynos 850 (8 nm) |
| CPU | Octa core, up to 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G52 |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Lithium-polymer 6000 mAh (non-removable) |
| Charging | 15W Fast Charging |
Storage |
|
| RAM/ROM | 4 GB/64 GB |
| UFS | ❎, eMMC 5.1 |
| SD Card Slot | Yes, Dedicated slot |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others |
|
| Release | June 29, 2022 |
| Colours | Waterfall Blue, Sunrise Copper, Nightsky Green |
| Notification Light | - |
Disclaimer: We can not warranty that the facts on this web page is one hundred percent correct.
Samsung Galaxy F13 FAQ Question?
Does Samsung Galaxy F13 support 5G?
No.Is Samsung Galaxy F13 waterproof?
No.What is the display size of the Samsung Galaxy F13?
6.6 Inches.What kind of display is Samsung Galaxy F13?
PLS LCD.What are the special features of the Samsung Galaxy F13 display?
Multitouch.Can the Samsung Galaxy F13's rear camera record 1080p video?
Yes.Can the Samsung Galaxy F13's rear camera record 4k video?
No.Can the Samsung Galaxy F13's rear camera record 8k video?
No.
Can the Samsung Galaxy F13 front camera record 1080p video?
Yes.Can the Samsung Galaxy F13 front camera record 4k video?
No.Can the front camera of the Samsung Galaxy F13 record 8k video?
No.How long does it take to fully charge the Samsung Galaxy F13 battery from 0-100?
Around 3 - 3.30 Hours.Can all heavy games run smoothly on the Samsung Galaxy F13?
No.
Can PUBG run smoothly on Samsung Galaxy F13?
No.

Post a Comment