Vivo Y22s | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Radio | ✅ |
| OTG | - |
| NFC | ❎ |
Body |
|
| Dimensions | 164.3 x 76.1 x 8.4 mm (6.47 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water Resistance | IP5X dustproof, IPX4 waterproof |
Display |
|
| Size | 6.55 inches, 103.1 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Technology | IPS LCD |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Features | - |
| Protection | - |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) - |
Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | Dual LED flash |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | - |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, Funtouch 12 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 18W, 70% in 70 min (advertised) |
Storage |
|
| RAM/ROM | 128GB 8GB RAM |
| UFS | - |
| SD Card Slot | ✅,dedicated slot |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others |
|
| Release | 2022, August 23 |
| Colours | Dark Blue, Yellow Green |
| Notification Light | - |

إرسال تعليق