Samsung Galaxy A04s | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Radio | Unspecified |
| OTG | - |
| NFC | ❎ |
Body |
|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Water Resistance | |
Display |
|
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Technology | PLS LCD |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Features | 90Hz, 400 nits (peak) |
| Protection | - |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | - |
| Features | - |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, One UI 4 |
| Chipset | Exynos 850 (8nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 15W |
Storage |
|
| RAM/ROM | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| UFS | - |
| SD Card Slot | ✅ |
Security |
|
| Sensors | Unspecified |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others |
|
| LAUNCH | Not announced yet |
| Colours | Black, White, Green |
| Notification Light | - |
Disclaimer: We can not warranty that the facts on this web page is one hundred percent correct.
Samsung Galaxy A04s FAQ Question?
Does Samsung Galaxy A04s support 5G?
No.Is Samsung Galaxy A04s waterproof?
No.What is the display size of Samsung Galaxy A04s?
6.5 Inches.What kind of display is Samsung Galaxy A04s?
PLS LCD.What are the special features of Samsung Galaxy A04s display?
90Hz, 400 nits (peak).Can the Samsung Galaxy A04s's rear camera record 1080p video?
Yes.Can the Samsung Galaxy A04s's rear camera record 4k video?
No.Can the Samsung Galaxy A04s's rear camera record 8k video?
No.
Can the Samsung Galaxy A04s front camera record 1080p video?
Yes.Can the Samsung Galaxy A04s front camera record 4k video?
No.Can the front camera of the Samsung Galaxy A04s record 8k video?
No.How long does it take to fully charge the Samsung Galaxy A04s battery from 0-100?
Around 3 - 3:30 Hours.Can all heavy games run smoothly on the Samsung Galaxy A04s?
No.
Can PUBG run smoothly on Samsung Galaxy A04s?
No.

إرسال تعليق