Samsung Galaxy A04 | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Unspecified |
| OTG | - |
| NFC | ❎ |
Body |
|
| Dimensions | 164.4 x 76.3 x 9.1 mm (6.47 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | - |
| Water Resistance | - |
Display |
|
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Technology | PLS LCD |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Features | - |
| Protection | - |
Back Camera |
|
| Resolution | Dual 50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | LED flash |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 5 MP, f/2.2 |
| Video Recording | - |
| Features | - |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, One UI Core 4.1 |
| Chipset | - |
| CPU | - |
| GPU | - |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | - |
Storage |
|
| RAM/ROM | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS | ❎,eMMC 5.1 |
| SD Card Slot | ✅,dedicated slot |
Security |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others |
|
| Exp. release | 2022, September |
| Colours | Black, Green, White, Copper |
| Notification Light | - |
Disclaimer: We can not warranty that the facts on this web page is one hundred percent correct.
Samsung Galaxy A04 FAQ Question?
Does Samsung Galaxy A04 support 5G?
No.Is Samsung Galaxy A04 waterproof?
No.What is the display size of Samsung Galaxy A04?
6.5 Inches.What kind of display is Samsung Galaxy A04?
PLS LCD.What are the special features of Samsung Galaxy A04 display?
Not Confirmed.Can the Samsung Galaxy A04's rear camera record 1080p video?
Yes.Can the Samsung Galaxy A04's rear camera record 4k video?
Not Confirmed.Can the Samsung Galaxy A04's rear camera record 8k video?
Not Confirmed.
Can the Samsung Galaxy A04 front camera record 1080p video?
Not Confirmed.Can the Samsung Galaxy A04 front camera record 4k video?
Not Confirmed.Can the front camera of the Samsung Galaxy A04 record 8k video?
Not Confirmed.How long does it take to fully charge the Samsung Galaxy A04 battery from 0-100?
Not Confirmed.Can all heavy games run smoothly on the Samsung Galaxy A04?
No.
Can PUBG run smoothly on Samsung Galaxy A04?
No.

إرسال تعليق