Vivo Y02s | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Radio | ✅ |
| OTG | - |
| NFC | ❎ |
Body |
|
| Dimensions | 164 x 76 x 8.2 mm (6.46 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Water Resistance | |
Display |
|
| Size | 6.51 inches, 102.3 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Technology | IPS LCD |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Features | - |
| Protection |
Back Camera |
|
| Resolution | Single 8 MP, f/2.0, AF |
Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | LED flash |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 5 MP, f/2.2 |
| Video Recording | - |
| Features |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, Funtouch 12 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | - |
Storage |
|
| RAM/ROM | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| UFS | ❎, eMMC 5.1 |
| SD Card Slot | ✅ |
Security |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others |
|
| Release | 2022, August 22 |
| Colours | Vibrant Blue, Fluorite Black |
| Notification Light | - |
Disclaimer: We can not warranty that the facts on this web page is one hundred percent correct.
Vivo Y02s FAQ Question?
Does Vivo Y02s support 5G?
No.Is Vivo Y02s waterproof?
No.What is the display size of Vivo Y02s?
6.51 Inches.What kind of display is Vivo Y02s?
IPS LCD.What are the special features of the Vivo Y02s display?
Not Confirmed.Can the Vivo Y02s's rear camera record 1080p video?
Yes.Can the Vivo Y02s's rear camera record 4k video?
No.Can the Vivo Y02s's rear camera record 8k video?
No.
Can the Vivo Y02s front camera record 1080p video?
Actually Not Confirmed.Can the Vivo Y02s front camera record 4k video?
No.Can the front camera of the Vivo Y02s record 8k video?
No.How long does it take to fully charge the Vivo Y02s battery from 0-100?
Not Confirmed.Can all heavy games run smoothly on the Vivo Y02s?
No.
Can PUBG run smoothly on Vivo Y02s?
No.

إرسال تعليق