Xiaomi 12 Lite | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| NFC | ✅ |
Body |
|
| Dimensions | 159.3 x 73.7 x 7.3 mm (6.27 x 2.90 x 0.29 in) |
| Weight | 173 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, plastic frame |
| Water Resistance | |
Display |
|
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~88.2% screen-to-body ratio) |
| Technology | AMOLED |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Features | 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 950 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF |
| Video Recording | 1080p@30/60fps, 720p@120fps |
| Features | HDR, panorama |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| Test | AnTuTu: 528905 (v9) GeekBench: 2943 (v5.1) GFXBench: 29fps (ES 3.1 onscreen) |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 4300 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 67W, 50% in 13 min (advertised) Quick Charge 4+ Power Delivery 3.0 |
Storage |
|
| RAM/ROM | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS | 2.2 |
| SD Card Slot | No |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ❎ |
Others |
|
| Release | 2022, July 11 |
| Colours | Black, Lite Green, Lite Pink |
| Notification Light | - |

إرسال تعليق