Vivo V25 Pro | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim (Resistant to drops, scratches, and sweat) |
| GPS | ✅, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| NFC | ❎ |
Body |
|
| Dimensions | 158.9 x 73.5 x 8.6 mm (6.26 x 2.89 x 0.34 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, glass back |
| Water Resistance | - |
Display |
|
| Size | 6.56 inches, 104.6 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Technology | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels (~398 ppi density) |
| Features | - |
| Protection | - |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 64 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 16mm, 120˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR |
| Features | HDR |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, Funtouch 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Test |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 4830 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 66W, 40% in 15 min, 71% in 30 min (advertised) |
Storage |
|
| RAM/ROM | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| UFS | 3.1 |
| SD Card Slot | ❎ |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Color changing back panel color |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅, with dual speakers (closed type) |
| 3.5mm Jack | ❎ |
Others |
|
| Release Exp. | 2022, August 25 |
| Colours | Pure Black, Sailing Blue |
| Notification Light | |

Post a Comment