OnePlus 10 Pro | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| GPS | ✅, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| NFC | ✅ |
Body |
|
| Dimensions | 163 x 73.9 x 8.6 mm (6.42 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Water Resistance | T-Mobile only (not for use underwater, liquid damage is not covered under warranty) |
Display |
|
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Technology | LTPO2 Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 800 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
| Resolution | 1440 x 3216 pixels, 20:9 ratio (~525 ppi density) |
| Features | |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 48 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.43", 1.12µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.4, 77mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3.3x optical zoom 50 MP, f/2.2, 14mm, 150˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
Video Recording | 8K@24fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EIS |
| Features | Hasselblad Color Calibration, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Features | Auto-HDR |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, OxygenOS 12.1 (International), ColorOS 12.1 (China) |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Test | AnTuTu: 886248 (v9) GeekBench: 3447 (v5.1) GFXBench: 48fps (ES 3.1 onscreen) |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 80W, 1-100% in 32 min (International) Fast charging 65W, 1-58% in 15 min (North America) Fast wireless charging 50W Reverse wireless charging |
Storage |
|
| RAM/ROM | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS | 3.1 |
| SD Card Slot | ❎ |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | ❎ |
Others |
|
| First Release | 2022, January 13 |
| Colours | Volcanic Black, Emerald Forest, Panda White (Extreme Edition) |
| Notification Light | |

Post a Comment