Xiaomi Poco M4 5G |
Price | About 200 EUR |
Connectivity | |
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | ✅ |
| OTG |
|
| NFC | ✅ |
|
|
Body | |
| Dimensions | 164 x 76.1 x 8.9 mm (6.46 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| Water Resistance |
|
|
|
Display | |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Technology | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (HBM) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Features |
|
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
Back Camera | |
| Resolution | Dual 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF
2 MP, f/2.4, (depth) |
Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Front Camera | |
| Resolution | Single 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | HDR |
Performance | |
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Test | | AnTuTu: 336380 (v9) | GeekBench: 1730 (v5.1) | GFXBench: 12fps (ES 3.1 onscreen) |
Battery | |
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 18W |
Storage | |
| RAM/ROM | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| UFS | 2.2 |
| SD Card Slot | dedicated slot |
Security | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Face Unlock | Yes |
Sound | |
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others | |
| Release Exp. | 2022, August |
| Colours | Power Black, Cool Blue, Poco Yellow |
| Notification Light |
|
|
|
Disclaimer: We can not warranty that the facts on this web page is one hundred percent correct.
Xiaomi Poco M4 5G FAQ Question?
Question: Does Xiaomi Poco M4 Pro 5G support 5G network?
Answer: Yes, xiaomi Poco M4 Pro 5G supports 5G
5G Bands: 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA.
Question:: Is Xiaomi Poco M4 5G drop resistant?
Answer: No, it is not drop resistant.
Question: Does Xiaomi Poco M4 5G support a notch?
Answer: Yes, it supports one notch. It comes with a teardrop notch at the top of the display which houses the selfie camera
Question: Is Xiaomi Poco M4 5G protected by Corning Gorilla Glass?
Answer: Yes, Xiaomi Poco M4 5G has Corning Gorilla Glass 3 protection it also comes with 2.5D screen protective film and oleophobic layer on the film.
Question:: Is Xiaomi Poco M4 5G a heavy gaming device or can it play heavy games?
Answer: No, Xiaomi Poco M4 5G is not a heavy gaming device, it can run low to medium graphic games without any lag or frame drops.
Question: Which chipset is used in Xiaomi Poco M4 5G?
Answer: It comes with MediaTek MT6833 Dimension 700 chipset.
Question: Which GPU is used in Xiaomi Poco M4 5G GPU?
Answer: It comes with Mali-G57 MC2 GPU.
Question:: Does Xiaomi Poco M4 5G support VR Gear?
Answer: No, Xiaomi Poco M4 5G does not support VR Gear.
Question:: Can Xiaomi Poco M4 5G play 360 degree videos?
Answer: No, it cannot play 360 degree video
Question: Can Xiaomi Poco M4 5G track heart rate?
Answer: No, it can't because it doesn't come with a heart rate sensor.
Question: Does Xiaomi Poco M4 5G support NFC?
Answer: No, Xiaomi Poco M4 5G does not support NFC.
Question: Can we root Xiaomi Poco M4 5G and is it safe?
Answer: Yes, you can root Xiaomi Poco M4 5G but it is not safe as it will void your warranty and your device may be bricked during the root process.
Question: Can Xiaomi Poco M4 5G record 4K video?
Answer: No, Xiaomi Poco M4 5G cannot record 4K video.
Question:: How long does Xiaomi Poco M4 5G take to fully charge?
Answer: It takes about 130-140 minutes to fully charge the mobile.
Post a Comment