Samsung Galaxy Z Fold4 | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Up to two Nano SIM and one eSIM |
| GPS | ✅,with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| Radio | ❎ |
| OTG | |
| NFC | ✅ |
Body |
|
| Dimensions | Unfolded: 155.1 x 130.1 x 6.3 mm Folded: 155.1 x 67.1 x 14.2-15.8 mm |
| Weight | 263 g (9.28 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
| Water Resistance | (up to 1.5m for 30 mins) Armour aluminum frame with tougher drop and scratch resistance (advertised) Stylus support |
Display |
|
| Size | 7.6 inches, 183.2 cm2 (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Technology | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Resolution | 1812 x 2176 pixels (~373 ppi density) Cover display: Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus+ 6.2 inches, 904 x 2316 pixels, 23.1:9 ratio |
| Features | |
| Protection |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123˚, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
Video Recording | 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 2.0µm, under display Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3", 1.22µm |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Features | HDR |
Performance |
|
| Operating System | Android 12L, One UI 4.1.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 670 |
| Test |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 4400 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 25W, 50% in 30 min (advertised) Fast wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W |
Storage |
|
| RAM/ROM | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| UFS | 3.1 |
| SD Card Slot | ❎ |
Security |
|
| Fingerprint | Side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) Ultra Wideband (UWB) support |
| Face Unlock |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅,with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | ❎ |
Others |
|
| Release Expected | Release 2022, August 25 |
| Colours | Graygreen, Phantom Black, Beige, Burgundy |
| Sensors | |
| Notification Light |

Post a Comment