Xiaomi Redmi K50i |
Price | About $340 USD |
Connectivity | |
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual SIM |
| GPS | ✅,with A-GPS. Up to dual-band: GLONASS (1), BDS (2), GALILEO (1), QZSS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | ❎ |
| OTG |
|
| NFC | ❎ |
|
|
Body | |
| Dimensions | 163.6 x 74.3 x 8.9 mm (6.44 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build |
|
| Water Resistance |
|
|
|
Display | |
| Size | 6.6 inches, 103.4 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Technology | FFS LCD, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 500 nits (typ), 650 nits (HBM) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~407 ppi density) |
| Features |
|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Back Camera | |
| Resolution | Triple 64 MP, f/1.9, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Front Camera | |
| Resolution | Single 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features |
|
Performance | |
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8100 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Test |
|
Battery | |
| Type and Capacity | Li-Po 5080 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 67W, 50% in 15 min, 100% in 46 min (advertised) |
Storage | |
| RAM/ROM | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS | 3.1 |
Security | |
| Fingerprint | side-mounted, accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum |
| Face Unlock |
|
Sound | |
| Loudspeaker | ✅, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others | |
| First Release | 2022, July 23 |
| Colours | Phantom Blue, Stealth Black, Quick Silver |
| Sensors |
|
| Notification Light |
|
Disclaimer: We can not warranty that the facts on this web page is one hundred percent correct.
Xiaomi Redmi K50i FAQ Question?
What are the body dimensions of Xiaomi Redmi K50i?
Answer: The phone comes with height x width x thickness dimensions of 163.6 x 74.3 x 8.9 mm (6.44 x 2.93 x 0.35 inches).
Q: What is the weight of Xiaomi Redmi K50i?
Answer: Xiaomi Redmi K50i weighs around 200 grams.
Question: Which body material is used in Xiaomi Redmi K50i?
Answer: It comes with a glass front, plastic back and plastic frame body material
Question: Is Xiaomi Redmi K50i dustproof or dust resistant?
Answer: No, Xiaomi Redmi K50i does not have any dust-proofing.
Q: Does Xiaomi Redmi K50i support notification light?
Answer: No, Xiaomi Redmi K50i does not support notification light.
Q: Which display type is used in Xiaomi Redmi K50i?
Answer: Xiaomi Redmi K50i FFS comes with LCD capacitive touchscreen.
Is Xiaomi Redmi K50i a heavy gaming device or can it play heavy games?
Answer: Yes, Xiaomi Redmi K50i is a heavy gaming device, it can run medium to heavy graphic games without any lag or frame drops.
Q: Does Xiaomi Redmi K50i support face unlock feature?
Answer: Yes, Xiaomi Redmi K50i supports face unlock feature.
Question: Does Xiaomi Redmi K50i support liquid cooling technology or cooling system?
Answer: Yes, it supports cooling technology or cooling system which helps to keep the device cool while playing games or multi-tasking.
Question: Does Xiaomi Redmi K50i support 5G connection or 5G band?
Answer: Yes, Xiaomi Redmi K50i supports 5G connectivity or 5G band
Question: Does Xiaomi Redmi K50i support Wifi 6?
A. Yes.
Q: Xiaomi Redmi K50i rear camera sensor details?
Answer : Xiaomi Redmi K50i comes with a triple camera setup at the back which is 64 MP, f/1.9, (Wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF + 8 MP, f/2.2, 120˚, (UltraWide) + 2 MP, f/2.4, (macro).
Question: Xiaomi Redmi K50i Camera Features?
Answer: Xiaomi Redmi K50i camera features are LED Flash, Panorama, HDR, Macro Mode, Scene Mode, Self Timer, Geotagging.
Question: Xiaomi Redmi K50i Front Camera Details?
Answer: Xiaomi Redmi K50i comes with 16 MP, f/2.5, (Wide) selfie camera.
Question: Does the Xiaomi Redmi K50i camera support AI (Artificial Intelligence)?
Answer: Yes, it supports AI (Artificial Intelligence).
Question: Xiaomi Redmi K50i charging capacity?
Answer: It comes with 67W fast charging capacity charger.
Q: How long does Xiaomi Redmi K50i take to fully charge?
Answer: It takes about 45-50 minutes to fully charge the mobile.
Post a Comment