Samsung Galaxy A23 5G | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G, |
| WLAN | |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| GPS | |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Radio | ✅ |
| OTG | - |
| USB Type-C | |
| NFC |
Body |
|
| Style | |
| Dimensions | 165.4 x 76.9 x 8.4 mm (6.51 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Build | |
| Water Resistance |
Display |
|
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Technology | PLS LCD |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Features | 90Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Back Camera |
|
| Resolution | Quad 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 5 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/5", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
Front Camera |
|
| Resolution | |
| Features | |
| Video Recording |
Performance |
|
| Operating System | |
| Chipset | |
| CPU | |
| GPU | Adreno 619 |
| Test |
Battery |
|
| Type and Capacity | |
| Fast Charging | Fast charging 25W |
Storage |
|
| RAM/ROM | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS |
| SD Card Slot | Dedicated slot |
Security |
|
| Fingerprint | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Face Unlock |
Sound |
|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack |
Others |
|
| Release Expected | 2022, September |
| Colours | Black, White, Peach, Blue |
| Sensors | |
| Notification Light |

Post a Comment