Realme 9i 5G | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| NFC | ❎ |
Body |
|
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 8.1 mm (6.47 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Build | |
| Water Resistance | |
Display |
|
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Technology | IPS LCD |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Features | 90Hz, 400 nits (typ) |
| Protection | Panda Glass |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF Unspecified MP, 46mm (telephoto) 2 MP, f/2.4, (macro) |
Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 8 MP, f/2.0, 27mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | HDR, panorama |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, Realme UI 3.0 |
| Chipset | MediaTek MT6833P Dimensity 810 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 18W |
Storage |
|
| RAM/ROM | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| UFS | 2.2 |
| SD Card Slot | ✅,Dedicated slot |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others |
|
| Release Exp. | 2022, August 24 |
| Colors | Soulful Blue, Rocking Black, Gold |
| Notification Light | |

إرسال تعليق