Phone Name | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Nano SIM, eSIM Water-repellent design |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| NFC | ✅ |
Body |
|
| Dimensions | 160.9 x 74.2 x 8 mm (6.33 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water Resistance | |
Display |
|
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~88.1% screen-to-body ratio) |
| Technology | OLED Panel |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~399 ppi density) |
| Features | 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Protection |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/1.5, 120˚ (ultrawide), 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 32 MP, f/2.5, (wide), 0.7µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | HDR |
Performance |
|
| Operating System | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1050 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Arm Mali-G610 MC3 |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 30W Fast wireless charging 15W Reverse charging 5W |
Storage |
|
| RAM/ROM | 256GB 8GB RAM |
| UFS | - |
| SD Card Slot | ❎ |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅,with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | ❎ |
Others |
|
| Release Exp. | 2022, August |
| Colors | Grey |
| Notification Light | |

إرسال تعليق