Xiaomi Redmi K50 Ultra |
Price | Not Fixed |
Connectivity | |
| Network | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| GPS | ✅, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Radio |
|
| OTG |
|
| USB Type-C | ✅ |
| NFC | ✅ |
Body | |
| Style |
|
| Dimensions | 163.1 x 75.9 x 8.6 mm (6.42 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Build | |
| Water Resistance | |
Display | |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Technology | OLED, 68B colors, 144Hz, HDR10+, Dolby Vision |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Features |
|
| Protection |
|
Back Camera | |
| Resolution | Triple 108 MP, f/1.6, (wide), 1/1.67", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Front Camera | |
| Resolution | Single 20 MP, (wide) |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p@30/60fps, 720p@120fps |
Performance | |
| Operating System | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Test |
|
Battery | |
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast Charging | Fast charging 120W, 100% in 19 min (advertised) |
Storage | |
| RAM/ROM | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS | 3.1 |
Security | |
| Fingerprint | Sensors Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Face Unlock |
|
Sound | |
| Loudspeaker | ✅ with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | ❌,24-bit/192kHz audio |
Others | |
| Release Expected | 2022, August |
| Colours | Colors Black, Gray, Blue, Mercedes AMG |
| Sensors |
|
| Notification Light | - |
Disclaimer: We can not warranty that the facts on this web page is one hundred percent correct.
Xiaomi Redmi K50 Ultra FAQ Question?
Xiaomi Redmi K50 Ultra Does have nfc?
The Xiaomi Redmi K50 Ultra has NFC.
Xiaomi Redmi K50 Ultra Does have wireless charging?
Not. Does not have wireless charging support
Xiaomi Redmi K50 Ultra Does have quick charging?
Yes. Have fast charging supports.
Xiaomi Redmi K50 Ultra Does have IR Blaster?
The Xiaomi Redmi K50 Ultra has an infrared (IR) blaster and you can use it as a remote control.
Xiaomi Redmi K50 Ultra Does have IP68 waterproof?
Not. Does not have water resistant supports
Xiaomi Redmi K50 Ultra Does have SD card?
The Xiaomi Redmi K50 Ultra would not guide SD cards and expandable storage.
Xiaomi Redmi K50 Ultra Does have headphone jack?
The Xiaomi Redmi K50 Ultra has a USB Type-C headphone jack, so you have to use an adapter to connect standard headphones with a 3.5 mm port.
Xiaomi Redmi K50 Ultra Does support 5g?
The Xiaomi Redmi K50 Ultra supported 5G, you can use the Internet at speeds of up to 25 Gb / s.
Post a Comment