Xiaomi Mix Fold 2 | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| NFC | ✅ |
Body |
|
| Dimensions | Unfolded: 161.1 x 144.7 x 5.4 mm Folded: 161.1 x 73.9 x 11.2 mm |
| Weight | 262 g (9.24 oz) |
| Build | - |
| Water Resistance | - |
Display |
|
| Size | 8.02 inches, 206.0 cm2 (~88.4% screen-to-body ratio) |
| Technology | Foldable LTPO2 OLED |
| Resolution | 1914 x 2160 pixels (~360 ppi density) |
| Features | 1B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
| Protection | Schott UTG glass |
Cover Display |
|
| Size | 6.56 inches |
| Technology | AMOLED |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| Features | 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.6, 45mm (telephoto), Dual Pixel PDAF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.4, 15mm, 123˚ (ultrawide), 1.12µm |
Video Recording | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
| Features | Dual LED flash, HDR, panorama, Leica lenses |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 20 MP, 27mm (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Video Recording | 1080p@30/60fps, 720p@120fps |
| Features | HDR, panorama |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, MIUI Fold 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 67W, 100% in 40 min (advertised) Power Delivery 3.0 Quick Charge 4+ |
Storage |
|
| RAM/ROM | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| UFS | 3.1 |
| SD Card Slot | ❎ |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ❎ |
Others |
|
| Release Exp. | 2022, August |
| Colours | Black, Gold |
| Notification Light | - |

Post a Comment