Vivo x80 Pro |
Price | About $ 873 USD |
Connectivity | |
| Network | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 5.2 (Snapdragon)/ 5.3 (Dimensity), A2DP, LE, aptX HD |
| USB |
|
| Radio | No |
| OTG |
|
| USB Type-C | USB Type-C 3.1 (Global)/ 3.2 (China), USB On-The-Go |
| NFC | Yes |
Body | |
| Style |
|
| Dimensions | 164.6 x 75.3 x 9.1 mm (6.48 x 2.96 x 0.36 in) |
| Weight | 215 g / 219 g (7.58 oz) |
| Build | Glass front, glass back or ceramic back or eco leather back, aluminium frame |
| Water Resistance | Up to 1.5m for 30 mins |
Display | |
| Size | 6.78 inches, 111.4 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Technology | LTPO3 AMOLED, 1B colours, 120Hz, HDR10+, 1500 nits (peak) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~517 ppi density) |
| Features |
|
| Protection |
|
Back Camera | |
| Resolution | Quad 50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.3", PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/3.4, (periscope telephoto), 1/4.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/1.9, 50mm (telephoto), 1/2.93", 1.22µm, Dual Pixel PDAF, 2x optical zoom, gimbal OIS 48 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.0", AF |
| Video Recording | 8K, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Features | Features Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Pixel Shift, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
Front Camera | |
| Resolution | Single 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Performance | |
| Operating System | Android 12, Funtouch 12 (Global), Origin OS Ocean (China) |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) MediaTek Dimensity 9000 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.40 GHz Cortex-A710 & 4x1.70 GHz Cortex-A510) Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 Mali-G710 MC10 |
| Test |
|
Battery | |
| Type and Capacity | Li-Po 4700 mAh, non-removable |
| Fast Charging | Fast charging 80W, 100% in 38 min (advertised) Fast wireless charging 50W, 100% in 50 min (advertised) |
Storage | |
| RAM/ROM | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS | 3.1 |
Security | |
| Fingerprint | (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Face Unlock |
|
Sound | |
| Loudspeaker | ✅, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | ❌ |
Others | |
| First Release | Released 2022, April 29 |
| Colours | Cosmic Black, Blue, Orange |
| Sensors |
|
| Notification Light |
|
Disclaimer: We can not warranty that the facts on this web page is one hundred percent correct.
Is vivo x80 pro waterproof?
This mannequin is now not a specialist water-proof mobile phone, but it is splash-proof, water- and dust-resistant for everyday use.
What protection is used to protect the Vivo X80Pro?
Vivo X80 Pro. The gadget is incorporated with larger seals to prevent the screw ups from flowing through dust, raindrops and water splashes.
Is the Vivo x80 Pro the best camera phone?
Our verdict The Vivo X80 Pro is a fantastic phone, with a stunning display, amazing battery life, and one of the first-rate cameras on any cellphone right now.
Vivo x80 pro is a gaming device?
The X80 Pro, on the other hand, can only play games at 60FPS. Likewise, every telephone can run the modern BR title Apex Legends Mobile in appreciable photographs and FPS settings too. To wit, the gadgets can play entertainment with snap shots and FPS settings locked to ExtremeHD and Ultra presets, respectively.
What sensor is used in vivo x80 pro camera?
It's based entirely on the 1/2.0" 48MP Sony IMX598 sensor and the 14mm f/2.2 lens has autofocus so closeups are a go.
vivo x80pro better phone?
The Vivo X80 Pro is an amazing phone, with a beautiful display, high-quality battery life and an exceptional camera on any cellphone today. The software program is really only intended to reflect considerations on search elsewhere - it's clunky, awkward, and plagued with bloatware. The hardware deserves this properly.
Post a Comment