Vivo V25 | |
Price | Not Fixed. |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| NFC | ❎ |
Body |
|
| Dimensions | 159.2 x 74.2 x 7.8 mm (6.27 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Build | Glass front, glass back |
| Water Resistance | |
Display |
|
| Size | 6.44 inches, 100.0 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Technology | AMOLED |
| Resolution | 1080 x 2404 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Features | 90Hz, HDR10+ |
| Protection | - |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 64 MP, f/1.8, (wide), 0.7µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 120˚ (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 50 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR |
| Features | HDR |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, Funtouch 12 |
| Chipset | MediaTek MT6877 Dimensity 900 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 44W, 61% in 30 min (advertised) |
Storage |
|
| RAM/ROM | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| UFS | 3.1 |
| SD Card Slot | ❎ |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Color changing back panel color |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ❎ |
Others |
|
| Release Exp. | 2022, August |
| Colors | Diamond Black, Sunrise Gold, Aquamarine Blue |
| Notification Light | - |

Post a Comment