Samsung Galaxy A23 | |
Price | |
![]() |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Type-C 2.0 |
| Radio | ✅ |
| OTG | - |
| NFC | ✅ |
Body |
|
| Dimensions | 165.4 x 76.9 x 8.4 mm (6.51 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| Water Resistance | |
Display |
|
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Technology | PLS LCD |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Features | 90Hz Refresh Rate |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Back Camera |
|
| Resolution | Quad 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 5 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/5", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | - |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, One UI 4.1 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Test | AnTuTu: 273554 (v9) GeekBench: 1632 (v5.1) GFXBench: 6.7fps (ES 3.1 onscreen) |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 25W |
Storage |
|
| RAM/ROM | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS | No, eMMC 5.1 |
| SD Card Slot | Yes |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others |
|
| Release | Released 2022, March 25 |
| Colours | Black, White, Peach, Blue |
| Notification Light | - |

Post a Comment