Samsung Galaxy A13 | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Type-C 2.0 |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| NFC | ✅ |
Body |
|
| Dimensions | 165.1 x 76.4 x 8.8 mm (6.5 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| Water Resistance | |
Display |
|
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Technology | PLS LCD |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Features | - |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Back Camera |
|
| Resolution | Quad 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/5", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | - |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, One UI 4.1 |
| Chipset | Exynos 850 (8nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
| Test | AnTuTu: 122822 (v8), 136286 (v9) GeekBench: 588 (v5.1) GFXBench: 5.2fps (ES 3.1 onscreen) |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 15W |
Storage |
|
| RAM/ROM | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| UFS | ❎,eMMC 5.1 |
| SD Card Slot | ✅ |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others |
|
| Release | 2022, March 23 |
| Colours | Black, White, Peach, Blue |
| Notification Light | - |

إرسال تعليق