Realme GT2 Explorer Master |
Price | About 560 EUR |
Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 3G, 5G |
| WLAN | |
| SIM | Dual |
| GPS | ✅, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| USB Type-C | |
| NFC | ✅ |
Body | |
| Style |
|
| Dimensions | 161.3 x 74.3 x 8.2 mm (6.35 x 2.93 x 0.32 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, ceramic back or eco leather back, aluminum frame |
| Water Resistance | |
Display | |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Technology | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Features | 120Hz Refresh Rate |
| Protection |
|
Back Camera | |
| Resolution | Triple 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 150˚ (ultrawide) 3 MP, f/3.3, 20mm (microscope), AF, 40x magnification |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
Front Camera | |
| Resolution | Single 16MP, f/2.5, 25mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | |
Performance | |
| Operating System | Android 12, Realme UI 3.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Test |
|
Battery | |
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast Charging | Fast charging 100W |
Storage | |
| RAM/ROM | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| UFS | 3.1 |
Security | |
| Fingerprint | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Face Unlock | ✅ |
Sound | |
| Loudspeaker | ✅, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | ❎,24-bit/192kHz audio |
Others | |
| First Release | 2022, July 19 |
| Colours | Gray, White, Gold |
| Sensors |
|
| Notification Light |
|
Disclaimer: We can not warranty that the facts on this web page is one hundred percent correct.
Realme GT2 Explorer Master FAQ Question?
Is Realme GT2 Explorer Master protected by Corning Gorilla Glass?
Yes, Realme GT2 Explorer Master has Corning Gorilla Glass protection It comes with 2.5D screen protective film and oleophobic layer on film.
Is Realme GT2 Explorer Master a heavy gaming device or can it play heavy games?
Yes, Realme GT2 Explorer Master is a heavy gaming device, it can run medium to heavy graphic games without any lag or frame drop.
Which processor or CPU is used in Realme GT2 Explorer Master?
Realme GT2 Explorer Master comes with Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 and 3×2.75 GHz Cortex-A710 and 4×1.80 GHz Cortex-A510) processor.
Does Realme GT2 Explorer Master face any kind of heating problem?
No it does not face any heating problem. It gets hot after a heavy use.
Which Android version do we get in Realme GT2 Explorer Master?
It comes with Android 12 operating system.
Can we run VR games or VR apps both on Realme GT2 Explorer Master?
Yes, it can play VR games or VR apps on this phone.
Realme GT2 Explorer Master Rear Camera Sensor Details?
The Realme GT2 Explorer Master comes with a triple camera setup at the back which is 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS + 50 MP, f/2.2, 150˚ ( ultrawide) + 2 MP, f/2.4, (macro).
Realme GT2 Explorer Master Front Camera Details?
Realme GT2 Explorer Master comes with 16MP, primary selfie camera.
إرسال تعليق