Oppo Reno8 4G | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| NFC | ✅ |
Body |
|
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.7 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Build | - |
| Water Resistance | Not confirmed |
Display |
|
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Technology | AMOLED |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Features | 90Hz, 430 nits (typ), 600 nits (HBM), 800 nits (peak) |
| Protection | Panda Glass |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF 2 MP, f/3.3, (microscope) 2 MP, f/2.4, (depth) |
Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 32 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Features | Panorama, HDR |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, ColorOS 12.1 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 33W |
Storage |
|
| RAM/ROM | 256GB 8GB RAM |
| UFS | 2.2 |
| SD Card Slot | ✅ |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others |
|
| Release Exp. | 2022, August |
| Colors | Dawnlight Gold, Starlight Black |
| Notification Light | RGB ring light around the camera (notifications, charging progress) |

أزال المؤلف هذا التعليق.
ردحذفإرسال تعليق