Oneplus Nord N20 SE | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | GSM / HSPA / LTE |
| WLAN | |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| GPS | |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| NFC |
Body |
|
| Style | |
| Dimensions | 163.8 x 75 x 8 mm (6.45 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | - |
| Build | |
| Water Resistance |
Display |
|
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Technology | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Features | |
| Protection |
Back Camera |
|
| Resolution | Dual 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features |
Front Camera |
|
| Resolution | |
| Features | |
| Video Recording |
Performance |
|
| Operating System | |
| Chipset | |
| CPU | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Test |
Battery |
|
| Type and Capacity | |
| Fast Charging | Fast charging 33W, 100% in 69 min (advertised) |
Storage |
|
| RAM/ROM | 4/64 GB |
| UFS |
| SD Card Slot | Yes |
Security |
|
| Fingerprint | Sensors Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Face Unlock |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others |
|
| First Release | Released 2022, August 08 |
| Colours | Blue Oasis, Celestial Black |
| Sensors | |
| Notification Light |

إرسال تعليق