Nokia G400 | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Radio | ✅ |
| OTG | - |
| NFC | ✅ |
Body |
|
| Dimensions | 166.4 x 76.7 x 8.8 mm (6.55 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| Water Resistance | |
Display |
|
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Technology | IPS LCD |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Features | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 16 MP, (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Features | - |
Performance |
|
| Operating System | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 & 6x1.9 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 20W Delivery 3.0 |
Storage |
|
| RAM/ROM | 64GB 4GB RAM |
| UFS |
| SD Card Slot | ✅,dedicated slot |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ✅ |
Others |
|
| Release | 2022, August 24 |
| Colours | Meteor Grey |
| Notification Light | - |

Post a Comment