Motorola Moto X30 Pro | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual SIM (Splash and dust resistant) |
| GPS | ✅, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| Radio | ❎ |
| OTG | |
| NFC | ✅ |
Body |
|
| Dimensions | 161.7 x 73.5 x 8.4 mm (6.37 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 198.5 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front (folded), glass back (Gorilla Glass 5) |
| Water Resistance | |
Display |
|
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Technology | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1250 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Features | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 200 MP, f/2.0, (wide), 1/1.22", 0.64µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 117˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF 12 MP, f/1.6, (telephoto), 1/2.93", 1.22µm, PDAF, 2x optical zoom |
Video Recording | 8K@30fps, 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 60 MP, f/2.2, (wide), 0.64µm |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Features | HDR |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, MYUI 4.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Test |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 4610 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 125W, 50% in 7 min, 100% in 19 min (advertised) Fast wireless charging 50W |
Storage |
|
| RAM/ROM | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS | 3.1 |
| SD Card Slot | ❎ |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Ready For 3.5 support |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | ❎ |
Others |
|
| First Release | 2022, August 11 |
| Colours | White, Black |
| Notification Light | |

إرسال تعليق