Lenovo Legion Y70 | |
Price | |
Full Specifications |
Connectivity |
|
| Network | 2G,3G,4G,5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM | Dual Nano Sim |
| GPS | ✅ |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| Radio | ❎ |
| OTG | - |
| NFC | ✅ |
Body |
|
| Dimensions | 163.6 x 77 x 8 mm (6.44 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Water Resistance | |
Display |
|
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Technology | OLED |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Features | 144Hz, HDR10+, 1000 nits (peak) |
| Protection | - |
Back Camera |
|
| Resolution | Triple 50 MP, (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 13 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
Video Recording | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
Front Camera |
|
| Resolution | Single 16 MP |
| Video Recording | Yes |
| Features | - |
Performance |
|
| Operating System | Android 12, ZUI 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Test | - |
Battery |
|
| Type and Capacity | Li-Po 5100 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 68W, 80% in 34 min (advertised) |
Storage |
|
| RAM/ROM | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| UFS | 3.1 |
| SD Card Slot | ❎ |
Security |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Face Unlock | Yes |
Sound |
|
| Loudspeaker | ✅ |
| 3.5mm Jack | ❎ |
Others |
|
| Release | 2022, August 23 |
| Colours | Black, Silver, Red |
| Notification Light | - |

إرسال تعليق